VI. Bačovské dni

Festival valaskej kultúry

15. - 16. júl - Malatiná

Malatiná je oravskou obcou, v ktorej sa bohatá história pastierskej kultúry pozitívne transformuje i v súčasnosti – folklórne prejavy zachytáva a spracúva folklórna skupina a detský folklórny súbor, v dedine žije množstvo pamätníkov, výrobcov bačovského riadu, miestne poľnohospodárske družstvo sa špecializuje výlučne na chov oviec.

Programy festivalu sa v súlade s históriou pokúšajú rekonštruovať pôvodnú valaskú kultúru - jej prejavov, najmä také, ktoré majú v jednotlivých lokalitách hlboké korene a ich prejavy sú už v súčasnosti na ústupe. Atrakciou je program – medzinárodná súťaž v plieskaní bičom. Festival je i miestom na prezentáciu výroby ľudových tvorcov, zameraných na predmety súvisiace s valaskou kultúrou /najmä z kože a dreva/. Súčasťou Bačovských dní sa stala i prezentácia poľnohospodárskych družstiev a súkromných výrobcov, ich súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, ich verejná ochutnávka (syr hrudkový, syr údený, oštiepok, žinčica) a v poslednom rade i prezentovať región v oblasti agroturistiky a napomôcť jej trvale udržateľnému rozvoju.

Festival je dvojdňovým prezentačno-súťažným podujatím tradičnej a ľudovej kultúry. Dramaturgia projektu vychádza z regionálnych špecifík a spája v sebe tradičné so súčasným – i so zreteľom na miestne potencionality v oblasti rozvoja cestovného ruchu, založenom práve na účelnej prezentácii histórie. Na festivale sa prezentujú súbory a sólisti zo Slovenskej, Českej a Poľskej republiky.

Prílohy

  • VI. BAČOVSKÉ DNI, Medzinárodný festival valaskej kultúry, program

     
  • Tento projekt je spolufinancovaný Európskymi spoločenstvami.